PLAYSTATİON, UNUTULMAZ OYUNLAR

Metal Slug X

Metal Slug (Japonca: メタルスラッグ Metaru Suraggu), başlangıçta Nazca Corporation tarafından daha sonra SNK tarafından geliştirilen bir shoot ’em up video oyunu serisidir. Yan oyunları, serinin 10. yıldönümünü anmak için üçüncü şahıs bir nişancı ve mobil platform için bir kule savunma oyunu içerir. Başlangıçta Neo Geo arcade makineleri (MVS) ve ev oyun konsolları (AES) donanımları için yaratılan orijinal oyunlar, yıllar boyunca diğer konsollara ve mobil platformlara da taşındı. Oyunlar isyancı bir orduya, uzaylılara, zombilere, mumyalara ve dünya hakimiyetini amaçlayan diğer çeşitli güçlere karşı savaşan küçük bir grup asker olan Peregrine Falcon Timi’ne odaklanmaktadır.

Oyuna “Metal Slug” ismi tasarım ekibinden Meeher’in başlangıçta sülük gibi sürünebilen metal savaş araçları olan bir oyun yapmak istemesi nedeniyle verilmiştir. Daha sonra Contra ve Turrican isimli oyunlar gibi “run and gun” tarzı bir arcade yapılması istenmiştir.

Konusu

Oyunda “Regular Army (Muvazzaf Ordu)” ve “Rebellion (İsyancı)” adında iki asıl güç vardır. Eski Regular Army generallerinden olan General Donald Morden, orduda meydana gelen istihbarat hatası yüzünden bir park bombalanmasında oğlunu kaybedince isyan kuvvetlerini kurar ve başa geçer. 2026 yılında “Rebellion” kuvvetleri Amerikan başkanına bir suikast düzenler ve hemen bunun ardından Regular Army’ye dünya çapında bir saldırı başlatır. Regular Army kuvvetleri bu saldırı karşısında şaşkına döner; çünkü General Morden dünya çapında hava, zırhlı desteğine ulaşmış bir şekilde onları karşılar. General Morden’in ana kuvvetleri Nazi ordusu’na benzer şekilde tasarlanmış, General Morden ise Saddam Hüseyin‘e benzetilmiştir.

Regular Army’nin panik içinde olması ordu kuvvetlerine bağlı az sayıda ama elit askerlerden oluşan “Peregrine Falcon (Gök Doğan veya Bayağı Doğan)” takımından teğmen Marco Rossi ve Tarma Roving’i harekete geçirir. Ve bu gruba bağlı komandolar Morden’in kuvvetleriyle savaşmaya başlar. Savaş yeryüzünde, su altında, havada ve uzayda devamlı sürer.Oyun bu iki kuvvetin savaşı arasında devam eder. Ama bunun dışında Peregrine Falcon takımı Morden’in olmadığı başka yerlerde mumyalar, katil böcek ve bitkiler, zombiler ve yetiler gibi birçok düşmanla savaşır.Metal Slug 2’de Regular Army ve Morden’in kuvvetleri oyunun sonlarında gelen Marslı tehdidine karşı işbirliği yapar. Metal Slug 3’te ise General Morden Marslılarla ittifak yapar ama bu ittifakta ihanete uğrar ve onlar tarafından uzaya kaçırılır, Regular Army’de ona karşı savaşan asker de onunla birlikte götürülür. Morden’in askerleri ve Gök Doğan takımı onlarla savaşmak için uzaya çıkar.

ENGLISH

Metal Slug (Japanese: メタルスラッグ, HepburnMetaru Suraggu) is a series of run and gun video games originally created by Nazca Corporation before merging with SNK in 1996 after the completion of the first game in the series. Spin-off games include a third-person shooter to commemorate the 10th anniversary of the series and a tower defense game for the mobile platform. Originally created for Neo-Geo arcade machines hardware (MVS) and the Neo-Geo home game consoles (AES) hardware, the original games have also been ported to other consoles and mobile platforms throughout the years, with several later games created for various other platforms. The games focus on the Peregrine Falcon Squad, a small group of soldiers who fight against a rebel army, aliens, zombies, mummies and various other forces intent on world domination.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir